טלפון: 08-9701417 אימייל: eldadbh4@gmail.com


 חוקים וגבולות

חוקים במשפחה - הרווח הוא לכל החיים

החוקים בכל משפחה משקפים את המטרות, הערכים והנורמות היחודיים שלה. חשוב שהחוקים יהיו ידועים לכל בני המשפחה ויחולו על כולה.
לדוגמא: חוקים המבטאים את ערך הבריאות- ההורים יכולים לקבוע תפריט תזונתי מסוים ולהחליט על פעילות גופנית קבועה; חוקים הקשורים לערכי כבוד הדדי ועמידה בזמנים- (למשל, ההורים צריכים לדאוג לכך שכולם יגיעו לארוחה המשפחתית ביום שישי בזמן).
 החוקים במשפחה נחלקים לשני סוגים:
א. חוקים מעשיים- חוקים ההכרחיים לצורך תפקוד יומיומי ומילוי משימות –שגרתיות, כמו הקפדה על שעות שינה, ניקיון, הכנת שיעורים, אכילה בריאותית, התמדה בלימוד מיומנויות וכדומה.
ב. חוקים ערכיים- כללי יסוד משפחתיים וחברתיים המבוססים על שיוויון, כבוד, שיתוף פעולה ותרומה למשפחה.


גבולות במשפחה - ההכנה לחיים ביטחון חברתי

הגבולות נקבעים על ידי ההורים, תוך התייחסות  לגיל הילדים. (לדוגמא: שעת השינה או שעת החזרה מבילוי).

יישום חוקים וגבולות - הסברה ושיתוף פעולה של ההורים

החוקים והגבולות הם של ההורים, גבול אותו אנו מציבים לעצמנו ולא לילד. ניתן להיכנס עם הילד למשא ומתן והסבר לגבי הגבולות. פעמים רבות, הורים מתקשים לאכוף את החוקים שהציבו והגבולות שקבעו. יכולות להיות לכך סיבות רבות:
חוקים רבים מדי או נוקשים מדי, חוקים שנכפים על הילד ללא הסבר, העדפת "שקט תעשייתי" על התמודדות לא נעימה, חשש של הורים מלהיתפס  באופן שלילי, רצון של הורים לפצות על מה שלא היה להם כילדים, פחד מפני עשיית שגיאות, חוסר הסכמה בין בני הזוג, רצון של ההורים להיות חברים של ילדיהם, טון דיבור לא ענייני ותקיף וכו'.

הרווח - יחסים זה הכל

ילד זקוק לחוקים וגבולות באותה מידה שהוא זקוק לאהבה. החוקים והגבולות  בחייו של ילד מעצבים  את ההגיון שלו ואת התייחסותו למציאות. ביצוע הכללים בבית מאמן את הילד בקבלת חוקים בחברה בכלל. ילד ללא גבולות הוא ילד עם חסך, וכתוצאה מכך הוא עשוי לחוות תסכולים ואף להתקשות למצוא את מקומו בחברה.
דפוסים קבועים - הנוצרים דרך חוקיות, סדר וארגון, הופכים את העולם לברור ומובן יותר עבור הילד ומאפשרים לו לצמוח, לגדול, לתפקד וללמוד בבטחה. לכן, מאוד חשוב שההורים ינהגו בעקביות בכל הנוגע להקפדה על חוקים. חוסר עקביות  מבלבל את הילד ועלול לגרום לתוצאות הרסניות. לילדים צורך פסיכולוגי בהורים שינהיגו ויגבילו אותם. כך מונעים את אי הוודאות ועוזרים לילד לדעת למה לצפות. מערכת חוקים יעילה תורמת לתחושת השייכות של הילד ולבטחונו העצמי.


IN-NLP ארגון הגג הבינלאומי
פייסבוק
בית ספר ל-NLP
לייבסיטי - בניית אתרים